top of page

צור קשר עם סופר סת"ם

בקרוב ניצור קשר!

My Lessons: Services
Vintage background with quill pen and in

כמה עולה ספר תורה?

לעילוי נשמת הקרובים  

כמה עולה ספר תורה.jpg

בעולם הספרים, ישנם סופרים המוכרים עותקים מועטים של כתב ידם, ויש המוכרים עותקים רבים והופכים לרבי-מכר תוך שבועות ספורים. אולם, גם תחת הכותרת של 'ספרים רבי מכר', נתקשה מאוד למצוא ספרים שהציבור מתעניין בהם לאורך ימים ושנים, וממשיך לרכוש אותם גם עשרות שנים לאחר שהמוכר הלך לעולמו והשיח הציבורי חלף והשתנה. ספר התורה, הספר שנכתב על ידי משה רבינו מפי ה', באופן פלא ממשיך לרתק את עם ישראל אליו, גם אלפי שנים לאחר חתימתו. בכל בית-כנסת ברחבי תבל, בקיר הפונה לירושלים עיר הקודש, מונח ושמור בכבוד רב ספר התורה; ספר הכתוב באופן ייחודי, ובעיקר – בעל תוכן ייחודי.

מה כתוב בספר התורה?

ראשית, מה בכלל כתוב בספר התורה? בספר התורה בו קוראים בבית הכנסת כלולים חמישה ספרים (חומשים): חומש בראשית, חומש שמות, חומש ויקרא, חומש במדבר וחומש דברים. חמשת חומשי התורה הללו הם המרכיבים את ספר התורה. הספרים פרוסים על פני מאות שנים: החל מבריאת העולם, דרך אבות האומה ואימותיה, עבור בשעבוד מצרים והמסע במדבר ועד הרגעים הספורים טרם כניסת ישראל לארץ ישראל, הארץ המובטחת. ספר התורה איננו רק ספר היסטוריה, אלא הוא ספר המתבקש לשמש מענה לשאלות החיים. על פי ספר התורה והתורה שבעל-פה, שעברה במסורת בידי תלמידי החכמים, חינכו בני ישראל את ילדיהם לאורך הדורות, וכך נשמרת מסורת זו עד עצם היום הזה.

מתי קוראים בספר התורה?

כדי לשמר את הקשר לתורה, מצווה כל אדם מישראל בלימודה ובקיום מצוותיה. בנוסף, ספר התורה יוצא מארון הקודש מספר פעמים במהלך השבוע: בימים שני וחמישי, וכן באופן קבע מדי שבת בבוקר ואחר הצהריים. בנוסף, קוראים בתורה בראש השנה, יום הכיפורים, ושלושת הרגלים (פסח, שבועות וסוכות), וכן בראשי-חודשים ובימי צום. בכל פעם שיוצא ספר התורה קוראים באותה פרשה השייכת לאותו יום. כך יוצא שגם היהודי הפשוט, זה שלא עמל על התורה ולומד אותה בכל רגע, זוכה להיפגש עם ספר התורה פעם בכמה ימים.

יום חג מיוחד המראה את האהבה הגדולה של עם ישראל לספר התורה, הוא יום 'שמחת תורה'. יום זה חל בחודש תשרי, ובו נוהגים כל ישראל לסיים את סבב פרשיות השבוע ולהתחיל אותם מחדש בפרשת בראשית – הפרשה הראשונה בספר התורה. ביום זה אוחזים את ספר התורה בחיבה ורוקדים איתו בהתלהבות, דבר המראה את הקשר המיוחד לתורה; המצפן המוסרי והערכי של עם ישראל.

ממה עשוי ספר התורה?

ספר קריאה רגיל כתוב על גבי נייר מסוגים שונים. במובן זה, ספר התורה אינו דומה כלל בחומריו לספר קריאה רגיל. ספר תורה מורכב מיריעות קלף 'שליל' שנלקח מעור בהמה טהורה ועובד בסיד. יריעות אלו מחוברות אחת לשנייה, ובכתב דיו שחור כותבים עליהן את חמשת חומשי התורה שמנינו לעיל. כמה יריעות כאלו יש? ספר התורה מכיל 62 יריעות המתפרסות על 245 עמודים.

בלאי טבעי שייווצר לקלף ויגרום לדהיית אותיות או מילים, או בלאי שייגרם לדיו ובעטיו יישחק הדיו מן הקלף – עשויים להפוך ספר תורה כשר לפסול. בסוף תהליך כתיבת ספר התורה, יוכנס הספר ל'בית' משלו, באופן כללי לעדות המזרח – הספר יוכנס לתוך ארגז מפואר, ואילו לעדות אשכנז – נגלל הספר על מוטות עץ המכונים "עץ חיים". המוטות יחד עם הקלף נעטפים בבד קטיפה עם עיטורים שונים

כתב סת"ם

 

כפי שציינו, ספר התורה נכתב בדיו שחור על גבי קלף. יש לדעת שגם צורת הכתיבה עצמה אינה זהה באופן מוחלט לכתב העברי המוכר לנו. בספר תורה אנו משתמשים בכתב סת"ם. בכתב זה משתמשים גם לכתיבת מגילות, מזוזות ותפילין. כתב הסת"ם נכתב על ידי נוצה, קנה ובדיו מיוחד. צורתו של הכתב היא מרובעת כמו הכתב העברי האופייני, אך מעל אותיות מסוימות מתווספים 'תגים' שהם מעין עיטורים המקשטים את הכתוב. כתב הסת"ם מחוסר ניקוד ופיסוק, והוא מונה שני סגנונות כתיבה עיקריים: כתב ספרדי בו נוהגים להשתמש בני עדות המזרח, וכתב אשכנזי הנקרא כתב 'בית יוסף'.

דיני הכתיבה

 

את ספר התורה לא יכול לכתוב כל אדם מן המניין, רק יהודי ירא שמיים שבקיא בהלכות הכתיבה ובדיוקן רשאי לעסוק במלאכה זו. אדם כזה מכונה 'סופר סת"ם'. דיני העשייה והכתיבה של תשמישי קדושה כמו מגילות, מזוזות ותפילין הם מורכבים וחמורים מאוד, אך דינים אלה חמורים ומורכבים עוד יותר ביחס לספר תורה, הספר בעל הקדושה הגבוהה ביותר מכל תשמישי הקדושה. מעלה זו מתבטאת בכך שכל אדם הרואה ספר תורה בזמן שמוליכים אותו, חייב לקום לכבודו.

מעולם הספרים אנו יודעים שאם ספר קריאה חסר עמוד אחד, או שהכריכה שלו נפגמה – הספר ייחשב פגום וכנראה יימכר במחיר זול יותר. הפגם בספר עדיין מאפשר קריאה בו. באופן דומה אך שונה, ספר תורה עלול להיפסל בעטיין של בעיות שונות במצויות בו. הבעיה הנפוצה ביותר היא טעות בכתיבה. אם יתברר שחסרה מילה בספר, או מילה נוספת שאינה צריכה להיכתב, או מילה שנכתבה באופן לא מדויק – הספר ייפסל. משמעות הדבר היא, שבספר תורה כזה, לדעת רוב הפוסקים, לא יהיה ניתן לקרוא בו בציבור, אך ניתן להמשיך ללמוד בו תורה כרגיל.

הדיוק שבספר התורה

למרות שבמהלך הגלות התפזר עם ישראל במדינות שונות ובאורחות חיים שונים, המסורת המדויקת של ספר התורה נותרה בעינה. מציאות זו היא אחד הפלאים הגדולים שבתולדות עם ישראל. בקרב כל קהילות ישראל: ספרדים, אשכנזים ותימנים, מסורת כתיבת ספר התורה נשארה אחידה. אף על פי שבמשך אלפי שונים הועתקו ספרי התורה מספר לספר ברחבי העולם ובנדודים תמידיים, כל ספרי התורה השונים נמצאו שווים בסדר האותיות והמילים.

כיצד מציאות זו אפשרית?!

הלכות רבות מלוות את כתיבת ספר התורה: חיסור או ייתור אותיות פוסל את ספר התורה; הסופר חייב לכתוב את ספר בהעתקה מספר אחר שמונח לפניו, וכן עליו לקרוא כל תיבה בפיו טרם הוא כותב אותה על הקלף; ספר שנמצאה בו טעות, אסור להשהות אותו במצבו יותר משלושים יום, אלא יש לתקנו באופן מידי או לגנוז אותו. כך יצא שהלכות אלה ועוד, מנעו טעויות כתיבה רבות לאורך הדורות.

מצוות כתיבת ספר תורה

 

אם נמשיך בהקבלה בין עולם ספרי הקריאה לעולם ספרי התורה, נוכל להבחין בנקודה זו בהבדל נוסף בין התחומים. כמות הסופרים בעולם היא מועטה באופן יחסי מכמות הקוראים. אין חוק באף מדינה המחייב כל אזרח לכתוב ספר. אחת ממצוות התורה, לעומת זאת, היא שעל כל אדם מישראל מוטלת המצווה לכתוב ספר תורה: "וְעַתָּה כִּתְבוּ לָכֶם אֶת הַשִּׁירָה הַזֹּאת" (ספר דברים לא, יט). אדם שאינו יודע לכתוב ספר תורה או שאין לו פנאי לעשות זאת, יכול לשכור סופר סת"ם בעבורו או שיקנה ספר תורה שכבר נכתב, ובכך יוכל לצאת ידי חובת המצווה. אמנם, מי שממונו דחוק עליו, פטור ממצווה זו.

כמה עולה ספר תורה?

 

ספר תורה הוא אחד החפצים החשובים ביותר בעולם היודאיקה היהודי. הוא מה שמלווה את המורשת והמסורת כבר אלפי שנים, הוא מה שנחשב לעוגן של המסורת ושל שימור הזיכרון הקולקטיבי וכמובן שהוא מה שיש בו שימוש מדי יום כמעט בתפילות ובשגרת היומיום של כל יהודי שומר מצוות. בתוך סיפורי התורה יש אינספור מסרים, רמזים או רעיונות מה לעשות ואיך להתנהל במגוון רחב של מצבים או סיטואציות ולא בכדי הוא מה שאליו פונים על מנת לקבל תשובות לשאלות או תהיות, אפילו כאלה קיומיות. כתיבת ספר תורה היא עניין מרתק שיש בו הרבה היבטים ולא כל אחד יכול או מורשה לעשות את זה. לכתיבתו של ספר התורה יש חשיבות גבוהה מאד ולכן לא פונים לכל אחד לשם כך ויש הרבה מה לדעת על מלאכה ייחודית זו.

 

התהליך של כתיבת ספר תורה

תמיד יש צורך בספרי תורה. בתי כנסת חדשים מוקמים כל הזמן ולכן צריך שיהיה בהם לפחות ספר תורה אחד. אחת המחוות המרגשות והמשמעותיות ביותר בעולם המסורת היהודית הוא כתיבת ספר תורה על ידי סופר סתם ולהקדיש את ספר התורה, את כולו או את חלקו לעילוי נשמתו של אדם שנפטר. כך נשמתו ממשיכה לחיות מדי יום כאשר ספר התורה נמצא בשימוש ואין ספק שכל מי שיקרא בו יידע שהוא לא רק קורה בתורה אלא גם מחייה את רוחו של אותו אדם שנפטר. בעת הכתיבה ניתנת תשומת לב לכל פרט ופרט, לכל אות או סמל ואין כאן שום מרווח לטעויות. כל אות חייבת להיות במקומה, כל עיטור או סימן חייבים להיראות בדיוק כפי שמצופה מהם וחשוב לדעת שאי אפשר לתקן טעויות. סופרי הסתם המנוסים והמיומנים כבר יודעים לכתוב את ספר התורה אפילו במהירות מסוימת בלי שיכתבו אפילו טעות אחת.

 

איך נקבע המחיר של ספר תורה

ספר התורה הוא עמוד תווך. הוא לא קטע מלל רגיל שההתייחסות אליו היא יומיומית או שגרתית. דפי הקלף נחשבים לייחודיים וכאמור הכיתוב כולו מיוחד ומעניין. התוצאה – ספר קדוש שמלווה עם שלם ומסורת עשירה כבר אלפי שנים הן בתפוצות והן בישראל. נשאלת שאלה לא פחות חשובה – כמה עולה ספר תורה. חשוב לדעת שהמחירים גבוהים מאד, זאת בשל התהליך המדויק והמורכב של כתיבת ספר התורה, בעיקר אם הוא נכתב לצורך מטרה מיוחדת כמו עילוי נשמתו של אדם. איך משלמים על ספר תורה? ראשית על ידי תרומות של נדבנים יהודיים אמידים שחשוב להם שבספר התורה יופיע השם שלהם. אפשרות נוספת היא מכירת אותיות מספר התורה לקהל הרחב. יש הרואים בזה סגולה לבריאות ואריכות ימים והורים רבים ממהרים לקנות אות בספר התורה עבור הילדים שלהם מיד לאחר לידתם. תמורת האות אפשר לשלם כל סכום שיכולים לעמוד בו ומתבצע מעקב מדוקדק אחר מכירת האותיות.

 

למה ספר תורה עולה כל כך הרבה?

כאמור, ספר תורה אינו ספר רגיל שכותבים אותו בקלילות, על ידי מכשור דיגיטלי טכנולוגי וללא מגע יד אדם. יש חשיבות לבחירה של הקלף שעליו ייכתבו סיפורי התורה, הדיו היא דיו ייחודית בצבע מסוים, כזאת שתישאר עמידה לאורך זמן על גבי הקלף, הנוצה שבה יעשה שימוש סופר הסתם צריכה להיות בעלת מאפיינים ייחודיים ובזכות שילוב של כל הפרמטרים האלה יתקבל בסופו של דבר ספר תורה קדוש ומקודש, יפה ומעניין, כזה שאפשר יהיה לעשות בו שימוש בתפילות לאורך השבוע וכמובן להרגיש קדושים במחיצתו או בעת הקריאה והנשיאה שלו ברחבי בית הכנסת. כל אלה הופכים את תהליך הכתיבה לכזה שצריך לשים לב היטב בו לכל פעולה ורמתה הריכוז חייבת להיות גבוהה, זאת על מנת שספר התורה יוכל לאחר מכן להפוך לפריט חשוב וחיוני, כזה שאינספור אנשים יתבססו עליו ויסתמכו עליו בכל שאלה שמתעוררת אצלם במהלך החיים.

 

אז מה המחיר האמיתי של ספר התורה?

כאשר מגיעים לתפילה בבית הכנסת אי אפשר שלא להתפעל מהיופי של ספר התורה. השאלה שקשורה במחיר עולה לכל אחד במוחו ויש הרבה התעניינות בנוגע לעניין הזה. חשוב לדעת שיש כמה נוסחים של ספרי תורה – אשכנזיים או ספרדיים, זאת על מנת להתאים לאופי התפילה ולהרגלים שיש לכל קהילה וקהילה. אז כאשר שואלים כמה עולה ספר תורה אשכנזי, המחיר של ספר תורה אשכנזי יכול להגיע לכדי כ- 140,000 ₪. כאשר שואלים כמה עולה ספר תורה ספרדי, התשובה היא שספר תורה ספרדי יכול לעלות גם כן סביב 110,000. הפערים קשורים לקטעי מלל שמתווספים או נגרעים בהתאמה לעדה ולהרגל הקשור בתפילה. ייתכן שבמהלך כתיבת ספר התורה יוסיפו גם את שמות הנפטרים שספר התורה נכתב לזכרם, מה שיוסיף עוד עמודים וייתכן שגם יעלה את המחיר. מה שחשוב באמת הוא שהחלק המהותי של המחיר הגבוה של ספר התורה קשור ישירות למורכבות העבודה והאתגר של כתיבה ללא טעויות ובדיוק כפי שצריך.

 

מתי מתחילים לכתוב ספר תורה?

צורך בספרי תורה חדשים הוא צורך שקיים כל הזמן. יש בתי כנסת גדולים שיש בהם גם יותר מספר תורה אחד ולכן אין אף פעם עודף ספרי תורה. מכאן שאין צורך להמתין לדרישה ספציפית לכתיבת ספר תורה ולכן סופרי סתם עסוקים כל העת בכתיבת התורה ובהכנה של ספרי תורה חדשים. כך כאשר מתעורר הצורך בספר תורה חדש בבית כנסת זה או אחר – מיד אפשר לפנות אל הסופרים ולמצוא את ספר התורה שעומד להיות מוכן הכי מהר שאפשר או בהתאם ללוח הזמנים. כך הדבר גם בעת בניית בית כנסת חדש. כאשר יודעים מה לוח הזמנים לסיום עבודות הבנייה או השיפוץ – אפשר להזמין מראש ספר תורה שיהיה מוכן במקביל וכך לחנוך את בית הכנסת החדש במעמד הכי קדוש שאפשר – הכנסת ספר התורה למשכנו החדש או המחודש. מדובר באירוע שמח מאד, צבעוני וכזה שיכלול תהלוכה של כל מי ששייך לקהילה של בית הכנסת.

 

כתיבת ספרי תורה – עולם ומלואו

כחלק בלתי נפרד מהמורשת של העם היהודי עד היום – כתיבת ספרי תורה היא עניין חשוב ומהותי שמלווה את מעגל חייו של אדם יהודי החל מרגע לידתו ועד ליום מותו. כל אירוע שמתרחש בחייו יקבל גיבוי בסיפורי התורה ובכל שאלה שתתעורר הוא יוכל לקבל ייעוץ מהרב שלו על פי מה שהתורה אומרת, פוסקת או מייעצת. לא בכדי אנשים פונים אל התורה בכל שאלה, כי הם כבר יודעים ומורגלים לכך שבסיפורי התורה יש את כל התשובות לכל השאלות, אם באופן מפורש ואם ברמיזה שמספיקה על מנת להבין את העניינים לעומקם. התורה תמשיך ללוות את אורך החיים היהודי ואת השגרה היומיומית ולכן ספרי תורה יישארו עם ביקוש גבוה כפי שהם היו מאז ומעולם. סופרי סתם יעבירו את רזי המקצוע והמלאכה הלאה אל הדורות הבאים ואפשר יהיה להיות בטוחים שגם ספרי התורה הבאים יהיו איכותיים, ייחודיים ויפים באותה המידה בדיוק על פי הכללים הנוקשים המחייבים.

לסיכום:

ספר התורה הוא תשמיש הקדושה בעל חומרת הקדושה הגבוהה ביותר. ספר התורה מלווה את עם ישראל לאורך הדורות, והוא משמש כמצפן מוסרי וערכי ליהודי בצמתים השונים בחייו. כדי לשמור על הקשר לתורה, נוהגים ישראל להוציא את ספר התורה מארון הקודש מספר פעמים בשנה, וכדי לשמור על דיוק תוכן הספר עצמו ישנן הלכות רבות עליהן סופר הסת"ם חייב להקפיד במהלך הכתיבה. הקפדה זו שמרה על מסורת אחידה של עם ישראל לאורך הדורות.

שאלות נפוצות על ספרי תורה

מי כותב ספרי תורה?

סופרי סת"ם הם אלו שכותבים את ספרי התורה, זהו מקצוע שיש ללמוד אותו בקפידה ורק סופר סת"ם מוסמך מורשה לכתוב את ספרי התורה המקודשים.

כמה עולה לכתוב ספר תורה?

העלות של כתיבת ספרי תורה משתנה בהתאם לכמה פרמטרים ולכן צירפנו לכם מחירון במעלה העמוד שתוכלו לראות את המחירים המשוערים עבור כתיבת ספר התורה שאותו אתם מעוניינים שיכתבו עבורכם.

האם צוות האתר "טוביה גנות" מספק שירותי כתיבת ספר תורה?

כמובן, אנו מציעים שירותים של סופר סת"ם במחירים הוגנים ובשירות איכותי.

יש ליצור איתנו קשר ישיר בכדי שנוכל לעזור בכל בקשה.

bottom of page