חיפוש
  • Nadav Cohen

מה כדאי לדעת לפני שמתקשרים מול סופר סת"ם?

עודכן: 21 באוג׳ 2020

את עולם הקניות אנחנו מכירים היטב; מקניית מוצרי צריכה בסיסיים כמזון ועד קניית בית, אנו תמיד עורכים התאמה בין הדרישות והצורך שלנו לבין המוצר עצמו. מי שהולך לעשות קניות לכבוד שבת, יודע לאילו מוצרים הוא נצרך ולכן אותם הוא גם יקנה בסופר. ובקיצור – קנייה מושכלת היא קנייה שבה אתה יודע לקראת מה אתה ניגש. הצרכן קונה מתוך ידיעה ולא באופן שרירותי. להלן נמנה 5 התייחסויות אליהן יש לשים לב לפני תקשורת עם סופר סת"ם.


1. עמידה בלוח זמנים

בהנחה שביררתם היטב אודות טיבו של סופר הסת"ם עמו אתם מעוניינים להיות בקשר, ומצאתם לנכון כי הוא אדם ישר, אמין ובקיא בהלכות, ניתן לבדוק פרמטר נוסף – זמינות העבודה שלו. דחיפות תשמיש הקדושה בו אתם מעוניינים עשוי להשתנות מעת לעת. מי שמעומד להיכנס לבית חדש עוד מספר ימים, מטבע הדברים יזדקק למזוזות בבהילות רבה. הורים לנער שעתיד לחגוג את הבר מצווה שלו עוד כמה שנים, ככל הנראה יהיו פחות לחוצים על מידיות הזמינות של 'המוצר'. לכן, כדאי לברר עם הסופר האם הוא יוכל לעמוד בלוח הזמנים אליו אתם מכוונים, כדי למנוע עוגמת נפש וחיכוכים.


2. בחירת סוג כתב

כידוע, יש הבדל בין סוגי הכתב השונים בהם כותב הסופר:

א. כתיבה ספרדית (מכונה כתב "וועליש", או כתב "מור וקציעה").

ב. כתיבה אשכנזית – גם בכתב זה יש כמה סוגים שונים:

1. כתב בית יוסף (בו נוהגים כלל האשכנזים).

2. כתב האר"י (על פי חכמת הקבלה בספרו של האר"י).

3. כתב משמ"ח (מצת שמורים ומשנת חסידים, מבוסס על קבלת האר"י על פי פרשנותו של רבי נתן שפירא).

4. כתב האדמו"ר הזקן (בו נהגו חסידי חב"ד).

ג. כתיבה תימנית.

יש לדעת שהכתיבה האשכנזית נחשבת קשה יותר מהכתיבה הספרדית, ולכן מחיר כתיבה מהסוג הזה מטבע הדברים יהיה יקר יותר. עוד חשוב לדעת, שלמעשה כל סוגי הכתב כשרים לכל ישראל, אך לכתחילה ראוי להמשיך את מסורת בית האב. טרם רכישת התפילין יש לציין בפני הסופר את סוג הכתב בו אתה מעוניין.


3. גודל הקלף

לרוב, גודל הקלף אינו משמעותי מבחינה הלכתית. אולם צריך לדעת שקלף מזוזה קטן ביותר, מקשה מאוד על היכולת להקפיד על כתיבה נאה ומהודרת. הגדלים בין הקלפים השונים משתנים כך שניתן למצוא מזוזות באורך של 6 ס"מ ומנגד כאלו של 20 ס"מ. הגודל המומלץ בתחום המזוזות הוא בגובה סטנדרטי של 10 ס"מ לפחות.


4. אחריות

פעמים רבות קורה שנמצא פסול בתשמיש קדושה (אות חסרה, כתב שדהה, קלף בקלף בקומות מסוימים ועוד) או נזק שנגרם לו מפגעי הזמן (לחות, רטיבות, שינויי מזג אוויר וכדו'). חשוב מאוד לבדוק שיש למוצר "בעל בית" אליו ניתן לפנות במידת הצורך ושייתן לכם שירות גם לאחר הרכישה, לפחות בכל הנוגע לפסול שנמצא בתשמיש הקדושה.


5. מחיר

המחיר אינו בהכרח קריטריון לאיכות המוצר. המרכיב העיקרי החשוב הוא מיהו הסופר? האם ניתן לסמוך עליו? לפעמים תשמיש קדושה עשוי להיות יקר, אך לא מפני שהוא איכותי ומהודר אלא מפני שהוא עבר "הרבה ידיים" בדרך. למרות המחיר הגבוה, ייתכן והמוצר פסול. עם זאת, מחיר מזוזה גם הוא מהווה קריטריון שכדאי לשים לב אליו. תשמיש קדושה זול בצורה משמעותית, הרבה פעמים יכול להיות פסול. כתיבת תשמיש קדושה לוקחת זמן רב, וכן עלות הגבהה והוצאות חומרים. מחיר זול במיוחד יכול להיות תוצאה של 'קיצורי דרך'.


6 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול