top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תNadav Cohen

המדריך המלא למחיר תפילין לבר מצווה

עודכן: 10 באוג׳ 2022

בנכם הגיע לבר מצווה? הנכד עומד לקראת גיל מצוות? מזל טוב! מצוות התפילין ללא ספק היא אחת המצוות שמאפיינות ביותר את תקופה זו. רבים ניגשים לעסוק ברכישת תפילין בעבור בן המשפחה שנכנס למעגל המצוות, ומתפלאים – מדוע מחיר התפילין כה יקר?! להלן נפרט בעבורכם מעט מהתהליך הארוך והמורכב שעוברות התפילין עד שהן מוכשרות לקיום המצווה. תהליך זה דורש זמן רב, משאבים ומומחיות. כולם יחד מצטרפים למחיר הסופי של התפילין.
איכות + זמן = מחיר גבוה


איכות המוצר ורמת ההשקעה שנעשתה בו, משפיעה באופן ישיר על המחיר שלו לצרכן. ככל שעבדו על המוצר יותר זמן ועם חומרים יותר איכותיים, ערכו של המוצר מתייקר. כמו כל מוצר אחר, גם בתפילין קיימות רמות שונות של איכות ושל רמת ההידור בכשרות וכך גם מחיר של תפילין משתנה לפי רמת ההידור. תהליך ייצור התפילין הוא תהליך ארוך ומורכב שדורש מומחיות. גם בציוד בו משתמשים בעת הכנת התפילין איננו פשוט וזול. הרכיבים הללו מובילים לכך שמחיר תפילין לרוב ישתקלל לסכום של כמה אלפי שקלים.


מה התהליך שעוברות התפילין?


כפי שציינו לעיל, הליך ייצור נפרס על פני חודשים ארוכים, ומתחלק באופן כללי ל-2 חלקים שמתרחשים במקביל: ייצור 'בתי התפילין' המאחסנות את הפרשיות, כאשר במקביל הסופר עמל על כתיבת הפרשיות עצמן שייכנסו לבתי התפילין.


בתי התפילין:


עור התפילין מיוצר מבהמה טהורה. לרוב עור זה יהיה מבהמת בקר שעורה עמיד וגמיש. בשלב הראשון מעבדים את העור על ידי שריה בסיד למשך שבועיים. במהלך שבועות אלה מוסרים מהעור השומנים, השערות וכל ה'פסולת' שדבוקה בו. השריה זו עושה את העורות לגמישים יותר, וממילא לראויים לקבל צורה. כעת חותכים את העורות לחלקים שיהיו ראויים לבתי תפילין עתידיים. לאחר שלב זה העורות עוברים שטיפה יסודית ועוברים ליבוש שיימשך כחצי שנה (!). אחר כך העורות עוברים דחיסה על ידי מכונות לחץ עד שמתקבלת צורת בתים מרובעים שניתן להכניס לתוכם פיסות קלף. לבסוף מתבצעת תפירה של הפרשיות, צביעת התפילין בשחור וקשירת הרצועות לבתי התפילין.


פרשיות התפילין:


עד כה דיברנו על הליך יצירת בתי התפילין. אולם אין לשכוח שהתהליך הארוך כולל גם את כתיבת הפרשיות עצמן שעתידות להיכנס לבתי התפילין. כמובן שאין להקל ראש בכשרות הפרשיות. כשרותן של פרשיות התפילין תלויה בעיקר באמינותו ומקצועיותו של סופר הסת"ם. מלאכת הכתיבה אורכת שעות רבות, ולכן יש חשיבות רבה לרצינותו ואמינותו של הסופר. גם הקלף עצמו צריך לעבור תהליך. עיבוד הקלף חייב להיעשות בהתאם לכללי ההלכה. לאחר כל הפעולות הללו ווידוא כשרות הכתיבה, מסיים הסופר את חלקו וכעת ניתן להכניס את הפרשיות לבתי התפילין.


אחרי הכל, נשמע הגיוני.


כפי שתואר לעיל, הליך ייצור התפילין הינו מורכב ומצריך התמחות, שעות רבות של עבודה וציוד מיוחד. הליך ייצור התפילין הוא מעשה אומנות של ממש, הדורש מקצועיות, ניסיון ודיוק. מפני כך כל מחיר זול באופן משמעותי שיוצע בפניכם ולא עונה על ההשקעה הכרוכה בהכנת תפילין, אמור להדליק נורה אדומה בקשר למקורן וכשרותן של התפילין המוצעות. מחיר ממוצע לזוג תפילין נע בין 1,200 ₪ ל-3,000 ₪. המחיר נקבע בהתאם לרמת ההידור, יופי הכתב, איכות 'בתי התפילין' ועמידותן לאורך זמן.


חשוב מאוד שלא להתפתות לרכוש תפילין במחיר הנמוך משמעותית ממחיר השוק. הדבר יכול להצביע על מקור מפוקפק, בעיות בכשרות או על איכות ירודה במיוחד, מה שיגרום לפסילת התפילין בעתיד הקרוב. כשם שלא הייתם מקלים ראש בקניית מטבח שמחירו זול באופן משמעותי, כך אין ללכת שבי אחר מחירים תפילין מופחתים במיוחד.


52 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page