חיפוש
  • Nadav Cohen

חמש שאלות שכדאי לכם לשאול סופר סת"ם

עודכן: 21 באוג׳ 2020

במוצרים יקרי ערך, אין ספק כי הפזיזות היא מן השטן. לכן, רבים נוהגים לערוך סקרי שוק, לבדוק את איכות המוצר שנותן השירות מציע, לחקור אחר אמינות העסק המציע את שירותיו ולבחון הצעות מחיר שונות על מנת להגיע לסכום העלות הרצוי, פחות או יותר. אם בחפצי-חול אנו עורכים סקירה מקיפה שכזו, קל וחומר שעלינו לערוך סקירה מקיפה לפני רכישת תשמיש קדושה. גם בתחום זה אין להיות פזיזים ולקבל את דברי המוכר כ"הלכה למשה מסיני". להלן נציע 5 שאלות שכדאי לכם לשאול סופר סת"ם לפני שאתם רוכשים ממנו את המוצר המבוקש.


1. מה הוותק שלו בתחום?


ניסיון בכל תחום שהוא, לרוב משפיע באופן רב גם על המקצועיות של בעל המלאכה. אין דומה סופר חדש שהחל לכתוב לפני זמן מועט, לסופר שצבר ניסיון רב של עשרות שנים. הדיוק והנוי של הסופר הוותיק, ככל הנראה יהיו באיכות גבוהה יותר. כמובן שאין זה פוסל את הסופר בעל הניסיון המועט מהאפשרות לכתוב בעבורכם, אך אם לא שמעתם המלצות ישירות עליו מאדם מוסמך, כדאי לעשות בדיקות מקיפות יותר לגביו. כמו כן, ניתן לבקש מהסופר דוגמאות כתיבה. אם אינכם יודעים לזהות ולהבחין באיכות כתיבה, ניתן לבקש מחבר הבקיא בתחום, או להפנות לרב את דוגמת הכתיבה שקיבלתם.


2. האם הוא מחזיק בתעודת הסמכה?


סופרי סת"ם עובדים בכפוף להלכות כתיבת סת"ם שנפסקו ב'שולחן ערוך' ובשאר הפוסקים. בנוסף הסופרים נדרשים לעבור מבחני הסמכה מטעם הרבנות הראשית לישראל ומכון "משמרת סת"ם". לסופר שיעבור את המבחנים הנ"ל, תוענק תעודה שתסמיך אותו לעסוק במקצוע ולכתוב ספרי תורה, מזוזות ותפילין בהתאם לדרישות ההלכה. כמו שלא הייתם מביאים לביתכם טכנאי גז או חשמלאי לא מוסמך, כך יש להקפיד בתחום זה.


3. האם יעמוד בלוח זמנים שלכם?


בהנחה שביררתם היטב אודות טיבו של סופר הסת"ם עמו אתם מעוניינים להיות בקשר, ומצאתם לנכון כי הוא אדם ישר, אמין ובקיא בהלכות, ניתן לבדוק פרמטר נוסף – התאמת הסופר ללוח הזמנים שלכם. דחיפות תשמיש הקדושה בו אתם מעוניינים עשוי להשתנות מעת לעת. מי שמעומד להיכנס לבית חדש עוד מספר ימים, מטבע הדברים יזדקק למזוזות בבהילות רבה. לכן, כדאי לברר עם הסופר האם הוא יוכל לעמוד בלוח הזמנים אליו אתם מכוונים, כדי למנוע עוגמת נפש וחיכוכים.


4. מה מידת הזמינות שלו?


זמינות היא שם מפתח בעולם העסקי. עסק שמעוניין לפרסם את שירותיו בצורה הטובה ביותר, מציע בפניו שירות לקוחות עם מענה מהיר ואנושי שיסייע לכם בכל שאלה העומדת לפניכם. אין סיבה שלא תזכו לזמינות כזו מנותן השירות גם בעולם הקודש. סופר שזמין בנייד, מייל ובוואטסאפ – יהווה יתרון בעבורכם. פעמים רבות תהיו מעוניינים ליצור איתו קשר במהלך עבודה, לשאול שאלות ולשתף בהתלבטות. זמינות בתחום זה חשובה ביותר.


5. האם יש ליווי גם לאחר הרכישה?


פעמים רבות צצות בעיות לאחר הרכישה או שמתברר שיש פסול באחד מתשמישי הקדושה שרכשתם. מומלץ לבחון מה היקף האחריות אותו תקבלו; יש שיתנו אחריות לשנים בודדות, יש לעשרות שנים ויש שיתנו אחריות לכל החיים. אחריות רחבה יותר תיתן לכם ראש שקט ותחושה שיש "בעל בית" אליו ניתן לפנות בכל עת. חשוב לדעת שמטבע הדברים אחריות זו לא תכלול בדיקות שגרתיות אותן מבצעים מדי כמה שנים, וכנראה שגם לא תקלות שחלו ברשותכם על ידי מגיהים אחרים או מחמת פגעי הזמן.


8 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול