חיפוש
  • Nadav Cohen

אילו תכונות נדרשות מסופר סת"ם?

בצער רב, יש לדעת ששוק הסת"ם כיום – פרוץ ביותר. לצורך העניין, השוק מוצף בכמות גדולה של מזוזות מזויפות (מצולמות, מודפסות וכדו') או כאלו הפסולות מעיקרן. סוחרים רבים מנצלים את חוסר הידיעה של הציבור בהלכות סת"ם ומוכרים להמון "תשמישי קדושה" השווים בערכם לפיסת נייר רגילה. אסור לסמוך על המראה החיצוני והכללי בלבד של תשמיש הקדושה, וגם לא על ההתלהבות בה המוכר מדבר. ספרי תורה, תפילין ומזוזות קונים רק ממקום אמין ומידי אנשים יראי שמיים באמת.


למה כל כך חשוב שהסופר יהיה אמין?


כתיבתו של סופר הסת"ם דורשת מומחיות רבה ומאמץ. תכונות אלו באו לידי ביטוי בפיסול הקולמוס (קנה או נוצה) וחידודו, בחירת הקלף, יכולת כתיבה סימטרית וברורה של האותיות מתחת לסירטוט ולפעמים גם ידע ומיומנות באופן מחיקת האותיות.


כתיבת סת"ם איננה יצירה חופשית של כל סופר, אלא בעלת פרטים הלכתיים רבים ומורכבים. המקצועיות של הסופר מתבטאת בין היתר בצורת האותיות אותן הוא כותב, בצורת כתיבתן (חק תוכות, כסדרן ועוד). מכיוון שהלקוח הפשוט איננו בקיא בכל ההלכות הללו, ובחלק מהן אין לאף אדם יכולת לדעת האם תשמיש הקדושה נכתב כהלכתו, מלאכת הכתיבה דורשת אמון רב מצד הלקוחות. עובדה זו מהווה את אחת הסיבות המרכזיות שבגללן נדרשת מהסופר יראת שמיים גבוהה ואחריות רבה.


חשיבות כתיבה "לשמה"


תהליך ההכשרה של סופר סת"ם הוא ארוך, וגם לאחר שהוסמך למלאכה זו נדרש הסופר לכתוב את כל כתביו "לשמה". מה הכוונה? כשנגר מכין כסא או שולחן, אין עליו חובה לכוון בכל רגע שהוא עובד שמלאכתו היא "לשם עשיית כסא". לכן הנגר יכול לשמוע מוסיקה תוך כדי עבודתו ואף לשוחח עם חבירו, מכיוון שהוא לא זקוק ל"כוונה" מיוחדת. סופר סת"ם, לעומת זאת, חייב להתכוון במלאכתו לכתוב "לשמה", כלומר – לשם כתיבת ספר תורה, תפילין או מזוזה. גם שמות הקודש הוא מחויב לכתוב לשמם. חיוב זה דורש דיוק וריכוז תמידיים.


סופר סתם – "מלאכת שמיים"


רבי מאיר, אחד התנאים הידועים, יחד עם עיסוקו בתורה היה סופר סת"ם. התלמוד (עירובין דף יג, עמוד א) מספר שכאשר הגיע רבי מאיר לפני רבי ישמעאל, התנהל ביניהם דו-שיח מרתק:

"...וכשבאתי אצל רבי ישמעאל אמר לי: בני, מה מלאכתך? אמרתי לו: לבלר אני. אמר לי: בני, הוי זהיר במלאכתך שמלאכתך מלאכת שמים היא, שמא אתה מחסר אות אחת או מייתר אות אחת - נמצאת מחריב את כל העולם כולו".


בשל העובדה שנמצאים סופרים שאינם בקיא מספיק בהלכות, התקינו הרבנים ובראשם ה"חתם סופר" (הרב משה סופר), שכל המעוניין לשמש כסופר סת"ם חייב לקבל מסמך אישור ("כשרות") מבית הדין הרבני. לאור זאת, בשנת ה'תרצ"ה הוקם בוורשא גוף בשם "שומרי סת"ם", אשר היה הגוף היחיד שהיה מוסמך לתת אישור לעבוד כסופר סת"ם בפולין ובסביבתה. כיום ישנם בארץ מספר מכונים המנפיקים תעודת סופר סת"ם.


עצות לבחירת סופר סת"ם


לפני שרוכשים כל תשמיש קדושה, יש לוודא שהוא נכתב על ידי סופר ירא שמיים הבקיא בהלכות. איך ניתן לדעת זאת? למען האמת, איננו יכולים לדעת זאת בוודאות, אך נוכל לערוך בירורים שונים שיעזרו לנו בידיעה זו. ניתן להתייעץ עם רב שגר באזור מגורכם, או עם חבר הבקיא בהלכות ויכול להמליץ ולתת חוות דעת על הסופר ממנו אתם מעוניינים לרכוש את המזוזה. אם אתם קונים מזוזה, למשל, מחנות לתשמישי קדושה, כדאי לדעת שהחנות מומלצת ובעלת פידבקים טובים. הבירור המקדים עם אנשים המבינים בתחום זה ומכירים מעט את "שוק הסת"ם" – חשוב מאוד.


20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול