חיפוש
  • Nadav Cohen

האם כדאי להשקיע ברכישת מזוזה יקרה?

עודכן: 21 באוג׳ 2020

בעולם הרכש יש חברות רבות ומגוונות. יש מוצרים מחברות 'מותגים' בעלות איכות גבוהה ולכן העלות שלהם גבוהה יותר. ויש מוצרים מיצרנים סבירים שהאיכות שלהם סבירה ובהתאם לכך גם תהיה העלות שלהם. בעולם הקודש, ובפרט בעולם כתיבת הסת"ם ניתן למצוא דירוגים דומים. בלשוננו, נקרא ל'מותגים' השונים – 'הידורים'. ככל שהמוצר יהיה איכותי יותר ובעל הקפדה על דקדוקים הלכתיים ויופי הכתב, כך ההידור שלו יהיה גדול יותר, וממילא גם המחיר יקפוץ למעלה.


רמות הכשרות השונות


בעולם המזוזות ישנם הידורים רבים. להלן נציין 4 סוגים עיקריים של ההידורים השונים:


1. מזוזה כשרה בדיעבד – בכתיבה זו יוצאים ידי חובת מזוזה רק בדיעבד, אך לכתחילה אין לכתוב את המזוזה באופן זה. מזוזה יכולה לענות להגדרה זו כתוצאה מכתיבה מהירה וחפוזה שאותיות רבות ממנה לא הושלמו כראוי, או שישנם 'תגים' שנעדרו מהאותיות. פעמים ייתכן שרק אות אחת תיראה מעט פחות "תקינה" ובכל זאת המזוזה תוגדר ככשרה בדיעבד.


מעבר לנראות החיצונית של הכתיבה, כתיבה כזו מעלה חשש חריף שהסופר לא יודע כראוי את הלכות הכתיבה וזו התוצאה של חוסר ידיעתו. במצב שכזה, ייתכן גם שהמזוזה פסולה. מאחר וישנן כמה הלכות בכתיבת מזוזה המתייחסות לסדר הכתיבה וקידושו, אם אין מכירים את כותב המזוזות, אין גם אפשרות לוודא אם אכן הוא הקפיד על כך. המסקנה של רמת כתיבה זו היא, שאין ראוי כלל להשקיע בקניית מזוזה מעין זו.


2. מזוזות כשרות לכתחילה – מזוזות אלה כשרות כדין והמתקין אותם מקיים את המצווה לכתחילה. כל האותיות כתובות כהלכה וישנה הקפדה על תיוג אותיות שעטנ"ז ג"ץ בלבד. סוג מזוזה זו אמנם כשר אבל אין הקפדה על יופי ודיוק הכתב, ולכן הכתיבה עשויה להיות לא אחידה או לא מיושרת. מי שקשה לו מבחינה כלכלית לרכוש מזוזות מהודרות יכול להשתמש במזוזות כאלה בלב שקט.


3. מזוזות מהודרות – במזוזות מסוג זה, ישנה הקפדה על יופי הכתב ודיוקו. כמו כן, הסופר משתדל מאוד להקפיד על הידורים נוספים הקשורים לאיכות הדיו והקלף, וכן ותיוג אותיות בד"ק חי"ה. כתיבתה של מזוזה זו אחידה, לפי ההלכות של כתיבת אותיות סת"ם. עם זאת, צריך לדעת שגם מזוזות מהסוג הזה טעונות בדיקה מוסמכת שמא חסר בהן אותו או תגים.


4. מזוזות מהודרות מאד – מזוזות מסוג זה הן המהודרות ביותר. הכתב שלהן מדויק ויפה להפליא ונלווים אליו הידורים רבים. במזוזות אלו ניכר שהושקע ידע, ניסיון ותק, סבלנות וכתיבה איטית של סופר סת"ם מומחה. מטבע הדברים, רמת ההידור גם משפיעה מאוד על עלות מחיר המזוזה.

למעשה, באיזה הידור לבחור?


בקניית מזוזה כדאי מאוד שלא להתפשר על פחות מרמת ההידור הבסיסי – כשרות לכתחילה (רמת הידור 2). אמנם בהידור זה אין את ההידורים שנמצאים ברמות הגבוהות יותר, כמו: אחדות השורות, יופי הכתב ודיוקיו השונים, אך המזוזה כשרה לכתחילה והקובע אותה בביתו יוצא ידי חובה. לכן, על פחות מרמה זו לא ראוי כלל להתפשר.


מרמה זו ולמעלה, הדבר תלוי ברצונו וביכולתו הכלכלית של הקונה. מי שייבחר במזוזה המהודרת יותר יזכה לקיים את מצוות "זֶה אֵלִי וְאַנְוֵהוּ" – "התנאה לפניו במצות" (תלמוד בבלי, מסכת שבת). מצווה זו אומרת שראוי מאוד להוסיף כסף בכדי להדר במצוות ולקנות תשמיש מצווה או קדושה מהודר יותר גם אם מחירו גבוה יותר (עד שליש מחיר של הסוג הפשוט ביותר). אולם מי שמצבו הכלכלי דחוק, אינו מחויב בתוספת הידור זו, לפי שחכמים אמרו את המצווה הזו רק לאדם רגיל שיכול להוסיף מכספו בעבור ההידור.


19 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול