top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תNadav Cohen

כיצד לבחור קורס סופרי סת"ם?

כתיבת סת"ם איננה כתיבה פשוטה, היא דורשת דיוק, עמל והמון סבלנות. כדי ללמוד לכתוב סת"ם כהלכה, יש צורך ללמוד זאת מאדם בעל ניסיון כתיבה עשיר שיכול להעביר את הידע שלו לאחרים. כיום נפוצים קורסי לימוד שונים להכשרה בכתיבת סת"ם.


מה לומדים בקורסים אלה?


תוכניות הלימוד מעניקות לתלמידים ידע רב בכתיבת ספרי תורה, תפילין או מזוזות. הנושאים בהם עוסקים הקורסים השונים, כוללים לימוד של הלכות סת"ם, כגון: צורת האותיות, מחיקות, הכנת הקלף, שיטות להכנת קולמוסים, אימוני כתיבה, בחירת חומר הדיו, הקלף ובתי התפילין, הכנסת פרשיות וסגירת הבית, לימוד צורת אותיות על פי כתב ספרדי ואשכנזי, ועוד. מלבד זאת, הקורס מכין את התלמידים למבחני ההסכמה של הרבנות הראשית או משמרת הסת"ם.


מכיוון שישנו מנעד רחב של קורסים, להלן נציג מספר דגשים מומלצים אליהם כדאי לשים לב טרם תבחרו את הקורס המתאים לכם.


1. המרצה

ראשית, הדבר החשוב מכל הוא לבחון ולבדוק – מי המרצה? מה הניסיון והוותק שלו בתחום? כמה שנים הוא עוסק בתחום הכתיבה והלימוד? האם גם כיום הוא מתעסק בתחום זה? האם יש תגובות ופידבקים מתלמידים שעברו תחת ידיו? שאלות כאלו ואחרות עשויות לשפוך לכם יותר אור על אופי הלימוד וההתאמה שלכם לקורס הספציפי עליו אתם מבררים.


2. שיטת הלימוד

למרצה ישנן דרכים רבות להעביר את הידע שלו לתלמידים. כיום נפוצות 3 שיטות מרכזיות:

1. קורס פרטי – קורס זה יתבצע באופן הדומה לשיעור פרטי, לרוב בביתו של התלמיד.

3. קורס וידאו – הקורס מגיע אליך כשיעורים מוקלטים, על ידי דיסק או באמצעות התקן USB, או באופן מקוון-אינטרנטי המועבר בצורה חיה. הקורס מומלץ לאנשים עסוקים מאוד או שגרים רחוק ומתקשים להגיע לשיעור פרונטלי.


4. קורס פרונטלי (כיתתי) – במסגרת שיעורים זו, הלימוד יתרחש באופן 'לימודי' קלאסי, בו המרצה ידבר מול התלמידים בכיתה. היתרון הגדול במסגרת זו הוא ההכרות האישית עם המרצה, וכן היכולת לשאול שאלות בצורה חיה.


3. תמיכה וליווי

ככל שחולף הזמן, במהלך הכתיבה צפות התלבטויות ושאלות חדשות הדורשות מכם ידע נוסף. לפני בחירת הקורס, כדאי לבדוק מי ילווה אתכם לאחר הקורס? לכמה זמן הוא ימשיך ללוות אתכם? האם הוא זמין לענות לשאלות? רצוי מאוד שהתמיכה מהמרצה תהיה ללא הגבלה, גם זמן רב לאחר סיום הקורס.


4. אורך הקורס

קורס סת"ם יכול להתפרס על מספר חודשים מצומצם ומנגד על מספר חודשים רב. אם אתם זקוקים לפרנסה משמעותית בעתיד הקרוב, או שאין לכם סבלנות לקורס ארוך יחסית – אלו שיקולים שכדאי לתת עליהם את הדעת. מטבע הדברים, אורך הקורס גם משפיע על העלות שלו, וזהו תמיד פרמטר חשוב נוסף.


5. מחיר הקורס

עלות הקורסים היום היא באזור ה-3,000 ₪. חשוב מאוד לדעת שחיסכון בתחום זה איננו חכם בהכרח, שכן אם תבחרו ללמוד את הקורס בצורה סדורה ורצינית – ככל הנראה שעם התפתחותכם בתחום הכתיבה, יחד עם המקצועיות שתפגינו – תצליחו להחזיר את עלות הקורס בזמן די קצר. לכן, אם אתם מקבלים תמורה נאותה לתשלום – כדאי להשקיע יותר בתחום זה, אפילו אם העלות הכספית גבוהה.


סיכום:


קורסים מקצועיים מרכזים בעבור התלמידים את הידע המקצועי השמיש בעבורם לאורך תקופת הלימוד. תחום כתיבת סת"ם דורש אף הוא למידה מסודרת ורצינית. אפשרויות המדיה והתחבורה היום מאפשרות לפתוח את לימוד הסת"ם לקהל הרחב. בחירה בקורס הנכון עשויה להשפיע רבות על המומחיות והמקצועיות שלכם בהמשך העבודה. שימת דגש לפרמטרים הנכונים תעזור לכם רבות בבחירת הקורס המדויק עבורכם.


5 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page