top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תEden Sharabi

בדיקת תפילין - מתי צריך וכמה עולה?

עודכן: 10 באוג׳ 2022

תפילין הם פריט חשוב ומהותי עבור האדם הדתי שומר המצוות והוא עושה בהם שימוש מדי יום. בעזרתם התפילה שלו אינטימית, מלאת כוונות ויש בה שילוב בין הגוף הפיזי לבין הרוח והתורה, עת נצמדים דפי הקלף לידו ולראשו של המתפלל והוא מרגיש את העוצמה שלהם תוך כדי התפילה, עצימת העיניים והכוונה המלאה שבה הוא מתפלל.קנייה של תפילין היא קנייה חשובה, משמעותית ומכוננת אך יש דברים שצריך לדעת על התפילין ובכלל זה איך לשמור עליהם ולוודא שהם תקינים ומותרים לשימוש. שום דבר לא מחזיק מעמד לנצח ובכלל זה התפילין. כאשר סופר סתם כותב את הפסוקים על גבי דפי הקלף שלאחר מכן ייכנסו אל תוך בית התפילין הוא לוקח בחשבון שלא תמיד הכיתוב יישאר עמיד לנצח ולכן יש המלצות כאלה ואחרות לבדוק מדי פעם את תקינות התפילין.

מה כדאי לדעת על תפילין?


ברוב המקרים נער שחוגג בר מצווה יקבל ערכת תפילין לקראת יום ההולדת המיוחד ואם מדובר במשפחה שומרת מצוות הרי שבתפילין אלה הוא ימשיך לעשות שימוש לאורך כל חייו. בתפילין משתמשים ממש כל יום כחלק מהתפילה ומאורחות החיים הדתיים של שומרי המסורת ומכאן שצפוי להם שימוש יומיומי ודי אינטנסיבי. קנייה של תפילין אינה עניין זול או פשוט ויש סוגים ודגמים שונים לבחור מתוכם. הנושא של המחיר תמיד נמצא בשיח הציבורי, בדומה לשאלה על מחיר של ספר תורה. מכיוון שמדובר בטקסט קדוש שנכתב על גבי נייר קלף ייחודי וייעודי אזי המחיר שלו בהחלט לא נמוך. מסיבה זו צריך לשמור היטב על התפילין ובדרך כלל זו העצה שמרכזית שיקבל נער בר המצווה שיקבל לידיו את הערכה של תפילין לכבוד יום ההולדת המיוחד שלו והמעבר מילדות לבגרות שלבטח הוא מחכה ומצפה לו.


מהי בדיקת תפילין ואין יודעים שהיא נדרשת?


כאמור – תפילין הם לא פריט שאינו מתכלה. יש לתפילין את הבלאי הטבעי, בוודאי כאשר מדובר בפריט שנמצא בשימוש יומיומי ואינטנסיבי. המעטפת הקשיחה יכולה להישחק, להיפגע או ליפול וגם הקלף עלול לאבד מהחדות והחוזק שלו. הכתב של הפסוקים מהתורה יכול לדהות עם הזמן והקלף עלול אפילו להתחיל להתפורר. תופעה זו מוכרת מאד כאשר תפילין עוברים מדור לדור, מהסבא לאבא ואחריו אל הנער שחוגג בר מצווה. לאחר כל כך הרבה שימושים חשוב לקחת את התפילין אל סופרי סת"ם או אנשי מקצוע שמכירים את תשמישי הקדושה, מייצרים תפילין או מתקנים על מנת לבדוק את התקינות של הפריט, לוודא שהוא עמיד ואיתן ואפשר להמשיך ולעשות בו שימוש. איש מקצוע יפתח את התפילין בעדינות, יבדוק היטב את הקלף שבפנים, יוודא שהתפרים חזקים ואין צורך לחזק אותם או לחדש אותם וייתן את ההמלצות שלו בנוגע להמשך השימוש בתפילין.


לשמור על התפילין ולמנוע בלאי


חשוב לזכור שגם הזמן עושה את שלו ולכן גם כאשר שומרים היטב על התפילין ועושים בהם את השימוש הדרוש אשר לשמו הם קיימים – עדיין הבלאי יכול להגיע ולא תמיד אפשר להישמר ממנו. חומרי הגלם לא בהכרח יחזיקו מעמד במשך כמה שנים בתנאי מזג אוויר שונים וכמובן שלוקח זמן עד שהנער לומד לעשות בתפילין שימוש נכון, מה שיגרור שימוש גבוה מהרגיל עד שהלמידה מסתיימת. חשוב לשמור את התפילין בנרתיק ייעודי שאין בו שום דבר שיכול לשרוט או לפגוע במעטפת החיצונית וחשוב להקפיד שלא לצופף את הנרתיק עם או מתחת חפצים כבדים או כאלה שעלולים להרוס את התפילין. חשוב מאד שלא להשאיר את התפילין מחוץ לנרתיק אחרי שמסיימים את השימוש בהם וכמובן שחשוב לכרוך את הרצועות מיד בתום השימוש על מנת למנוע קשר שיהיה קשה לאחר מכן להתיר אותו.


לבחור תפילין עמידים ואיכותיים


מכיוון שהשימוש בתפילין הוא כאמור יומיומי ומאד אינטנסיבי ביחס לתשמישי קדושה אחרים שאינם מיועדים לשימוש יומיומי – חשוב מאד מלכתחילה לבחור תפילין איכותיים, חזקים ועמידים ככל האפשר, כאלה אשר עשויים מחומרי גלם חזקים ועמידים וכך כאשר שומרים עליהם היטב ומקפידים על הנחיות התחזוקה שלהם – אין סיבה שהם יתבלו או ייהרסו תוך פרק זמן קצר מדי. יש תפילין שעשויים מעורות של בהמות ויש כאלה שעשויים גם מסוגים שונים של מתכות או חומרי גלם חזקים וקשיחים יותר, מה שמקנה להם עמידות גבוהה יותר מאשר סוגים אחרים. גם הנרתיק שבו מאחסנים את התפילין כל עוד אין הם בשימוש צריך להיות מרופד או בעל שכבת הגנה רכה על מנת לשמור על תכולת הנרתיק וכך לוודא שלא קורה שום דבר לתפילין שבפנים. שומרי המצווה דואגים ככל יכולתם לשמור על התפילין שלהם כך שלא יקרה להם כלום.


החשיבות של תפילין תקינים ואיכותיים


אף אדם, בשום גיל, לא יכול לעשות שימוש בתפילין שאינם תקינים. התפילות שלו לא תהיינה עמוקות מהלב והוא לא ירגיש בנוח. מכאן החשיבות של שמירה על איכות התפילין ועל התקינות שלהם ללא פגם לאורך כל הזמן. חשוב להנחיל זאת גם לנער שחוגג בר מצווה ומקבל לידיו תפילין, בין אם חדשים מהחנות ובין אם כאלה שעוברים אליו מדורות קודמים. עליו לדעת שבכל רגע שהוא חושד שמשהו לא בסדר בתפילין שלו עליו לגשת איתם אל המבוגרים שסביבות ולהסב את תשומת ליבם. הם יידעו מה לעשות ואל מי לפנות על מנת לבדוק לעומק במה מדובר. הם יוכלו לבדוק בדיוק האם מדובר בפגם, האם נדרש תיקון או שמא הילד האחראי שלהם פונה אליהם שלא לצורך, אך מתוך תחושת אחריות ובגרות אישית – מה שלא פחות חשוב.


כמה עולה בדיקת תפילין?


כאשר צריך לבצע בדיקת תפילין מקצועית על ידי רב שמוסמך לכך או על ידי סופר סת"ם מקצועי, מנוסה ומיומן חשוב לדעת ולהבין שמדובר בבדיקה שיש לה עלות כספית. הבדיקה חייבת להיות מעמיקה וברורה על מנת לאתר פגמים או תקלות שאולי יש בתפילין וייתכן שימנעו את השימוש בהם. סביר להניח שיהיה צורך להשאיר את התפילין לבדיקה של כמה שעות או אפילו ימים על מנת לקבל ייעוץ מקצועי ממי שמכיר את התפילין ואת הייצור שלהם, את הדרך שבה אמורים לעשות בהם שימוש וכמובן מכיר את אופן העיבוד של חומרי הגלם שמהם עשויים התפילין – בדים, עורות וסוגים שונים של טקסטילים או אריגים חזקים ועמידים. מכאן שהבדיקה יכולה לעלות גם כמה מאות שקלים, אך אם יהיה צורך לבצע תיקון הרי שהעלות תהיה פחותה לעומת קניית תפילין חדשים.


דגשים לשמירה על התפילין


כאמור – מי שמשתמש בתפילין יכול למנוע פגמים או תקלות בהם רק בעזרת שימוש נכון וזהיר בהם. כאשר מבינים את החשיבות של התפילין ואת התפקיד החשוב שלהם בחיי היומיום ואת מה שהם מכילים – אין סיבה שלא לעשות בהם שימוש זהיר ומכאן שאפשר לדאוג לכך שהם יישמרו במשך הרבה מאד זמן בלי לעבוד קשה ובלי להתאמץ. כל שנדרש הוא התייחסות מכובדת כלפיהם והם יישארו עם אותו אדם למשך הרבה שנים.

26 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page