חיפוש
  • Nadav Cohen

מה חשוב לדעת לפני שרוכשים תפילין?

עודכן: 21 באוג׳ 2020

לפני שאדם רוכש חפץ יקר-ערך, עוד לפני שהוא משלם סכום רב על בית, רכב או מטבח חדש, הוא עושה בדיקות רבות: האם הבית תואם את צרכיי? האם נפח המנוע של הרכב יספיק לנסיעותיי הארוכות? האם המטבח ישתלב היטב עם המראה הכללי של הבית? הבדיקות הללו נועדו להתאים בין המוצר לבין הצרכן, בין איכויות החפץ המבוקש לבין צרכי הקונה.


בהיבט דומה אך שונה, טרם רכישת תפילין נצרך הקונה לערוך בדיקות מקדימות. בדיקות אלה דומות במובן מסוים לכל בדיקה שעושה האדם לפני רכישה גדולה, אך הן שונות מהותית במרכיבים ובקריטריונים אותם בודק הקונה לפני הרכישה. בדברים הבאים נתייחס לכמה היבטים מרכזיים אותם יש לבדוק טרם רכישת תפילין.


סופר ירא שמיים


כשקונים תפילין, הסופר מוכרח להיות אדם אמין ביותר שנדרשת ממנו אחריות רבה. מדוע? לכתיבת תפילין נלוות הלכות רבות; חלקן מתייחסות לדיוק של כתיבת הפרשיות, חלקן קשורות לדרך הכתיבה וחלקן קשורות לתיקונים שונים שנעשו במהלך בכתיבה, תיקונים שעלולים לפסול את התפילין במצבים מסוימים. מאחר ורק הסופר יודע כיצד התנהלה הכתיבה, חשוב מאוד לוודא מי הסופר, ולוודא שאכן ניתן לסמוך עליו.


כיום, לצערנו, ישנם מקרים בהם פרשיות מתגלגלות מאדם לאדם, מיד הסופר לסוחר ומהסוחר לסוחר אחר או למפעל תפילין. כך יוצא שהמוכר עצמו עלול שלא לדעת כלל מי הסופר שכתב את הפרשיות. רבות מפרשיות אלו פסולות, ויש שאפילו מצולמות על גבי קלף.


קלף


יש שני בתי תפילין: תפילין של ראש ותפילין של יד. בכל בית ישנן ארבע פרשיות הכתובות על קלף: פרשת "שמע", "והיה אם שמוע", "קדש" ו-"והיה כי יביאך". כדי שהקלף יהיה כשר, הוא מוכרח להיכתב ביד אדם ולא בהדפסה, על קלף מעור בהמה ולא על נייר.


בתים


ישנם בתים שמשמשים לנוי והגנה, למשל – כיסוי הטלית או בית המזוזה. כיסויים אלה אינם מהווים חלק עיקרי מהמצווה עצמה. לצורך העניין, ניתן לקבוע מזוזה גם בלא בית-מזוזה. לבתי התפילין, לעומת זאת, יש כללים הלכתיים ורמות הקפדה שונות. באופן כללי ישנם שני סוגים של בתי תפילין: בתים "מעור בהמה דקה" - בעלי רמות שונות של כשרות, אך אינם מהודרים. "בתים מעור בהמה גסה" – המהודרים ביותר. עלות בתי תפילין אלה גבוהה מבתי תפילין מעור בהמה "דקה".


רצועות


רצועות התפילין, אלו הנמשכות מן התפילין שבראש ואלו הנמשכות מן התפילין שביד, אינן רק עניין טכני המסייע לקשור את התפילין לראש וליד. הרצועות, כמו בתי התפילין, שייכות לחלק ממבנה התפילין הכשר. בשל כך, ישנם כללים כיצד הרצועות צריכות להיעשות ובאיזה אופן קשריהם נדרשים להיות. פרט חשוב נוסף – הרצועות חייבות להיות שחורות לגמרי ועליהם להיעשות "לשם קדושת תפילין". רצועות מקולפות עלולות להיות פסולות.


סוג הכתב


יש הבדל בין סוגי הכתב השונים: יש כתיבה ספרדית, אשכנזית וחסידית. סגנון הכתב משתנה לפי מוצאו של מניח התפילין. יש לדעת שלמעשה כל סוגי הכתב כשרים לכל ישראל, אך לכתחילה ראוי להמשיך את מסורת בית האב. טרם רכישת התפילין יש לציין בפני הסופר את סוג הכתב בו אתה מעוניין.


מחיר


אם מציעים לך רכב יוקרה במחיר של אופניים – מן הסתם יתעורר בך חשד. אותו הדבר, ואפילו עוד יותר, לגבי רכישה של תפילין. אם הצעת המחיר שקיבלת נמוכה באופן משמעותי, כדאי לחשוב פעמיים. צריך לדעת שהעלות של ייצור תפילין היא גבוהה ונמשכת זמן רב. לכן, אם קיבלת הצעת מחיר זולה במיוחד לתפילין שנראות טוב, כדאי מאוד לבקש צילום של ה"פרשיות" ולהראות למומחה שמבין בזה. מן הצד השני, מחיר גבוה גם הוא לא מהווה ערובה לכשרות התפילין. לכן כדאי לקנות תפילין רק ממקום מוסמך ואמין עם אחריות.


4 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול