Vintage background with quill pen and in

מזוזות

מתחילים דרך חדשה

בבניית בית חדש, עסוק האדם בשלל עניינים הקשורים לתקינותו של המבנה, לצורתו האסתטית, למיקום המטבח, השירותים וכל חדרי הבית. ביהדות, ישנו פרט נוסף אליו צריך האדם לשים לב: "וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם עַל לְבָבֶךָ...וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ". במצווה זו נצטווה האדם לקבוע בצד הכניסה לבית מגוריו או לחדרי ביתו את תשמיש הקדושה הנקרא "מזוזה". רבים מאיתנו רואים אותה מדי יום, ייתכן שלא תמיד שמים לב אליה, אפשר שגם בבתים שלנו היא מונחת אך איננו יודעים בדיוק מה יש בה ומדוע היא נמצאת שם. בדברים הבאים, נשתדל לשפוך מעט אור על מצווה מיוחדת זו.

.

מה כתוב במזוזה?

ביהדות ישנו מושג שנקרא 'תשמישי קדושה', תשמישים אלה הם חפצים קדושים המשמשים לקיום מצוות. תשמישי הקדושה מכילים בתוכם את שם השם, ולכן יש לנהוג בהם בכבוד רב ובמידת הצורך אסור לזרוק אותם לאשפה אלא להניחם בגניזה. תחת כותרת זו ניתן למצוא בין היתר: ספרי תורה, תפילין ומזוזות. ומה כתוב במזוזות? עיקר התוכן שמופיע בתוך המזוזה הוא יריעת קלף העשויה מעור בהמה טהורה, עליה כתובות בידי סופר סת"ם (ראשי תיבות: ספרי תורה, תפילין, מזוזות) פרשיות "שמע ישראל" ו"והיה אם שמוע" ששתיהן מחומש דברים. בשתי פרשיות אלו מופיעה מצוות קביעת המזוזה. בהערת אגב, שתי פרשות אלו, הן גם שתי פרשות מתוך ארבע המונחות בתפילין.

היכן מניחים את המזוזה?

טרם נענה על שאלה זו, יש להבין – מה מקור השם 'מזוזה' בכלל? לפי לשון התורה, למעשה 'מזוזה' היא כל אחת מדפנות הפתח. הגבולות של המזוזה הם מהחלק התחתון של הפתח (הסף) עד החלק העליון שלו (המשקוף). את המזוזה קובעים על דופן הפתח של אחד החדרים או של בית מגורים. במידה וקיים שער, המזוזה תיקבע גם בשערי ערים ויישובים. באיזה צד קובעים את המזוזה? את המזוזה קובעים על מזוזת הפתח הימנית מצדו של הנכנס לחדר. בצד האחורי של המזוזה, כותב הסופר את אחד מכינוייו של ה' – 'ש-ד-י' שבו רמוזות המילים: שומר דלתות ישראל.

באופן כללי צריך לדעת שהתנאי לחיוב במזוזה הוא שהמקום יהיה מיועד למגורי אדם, לכן לא כל הפתחים מחויבים במזוזה. שלושת הקריטריונים לחיוב במזוזה הם: א. דירת כבוד (להוציא שירותים, חדר אשפה וכדו'). ב. דירת קבע (להוציא מבנה זמני כמו סוכה). ג. שטח החדר (שלא יהיה קטן מדי. המידה המינימלית כיום המחייבת במזוזה היא – 1.92 מטר על 1.92 מטר).

מה הטעם של מצווה זו?

ביתו של האדם עלול לגרום לו לשכחת האמונה ולהתנתקות מבורא העולם. תחושת הגאווה של האדם, שהנה יש לו בית יפה עם קירות איתנים, עלולה להוביל אותו למסקנה שאין לו צורך באמונה ובבורא. המזוזה הנמצאת בפתח הבית, נועדה להזכיר לאדם בכל פעם שהוא נכנס ויוצא מביתו – מה מקור חייו. מצוות המזוזה באה לקשר את המציאות הזמנית בעולם הזה – הבית, אל הרעיונות הנצחיים שכתובים בפרשיות המזוזה. הפסוק המפורסם שכתוב במזוזה: "שְׁמַע יִשְׂרָאֵל ה' אֱלֹוהֵינוּ ה' אֶחָד", עניינו להזכיר לאדם בכל עת את הקשר שלו לבורא. זיכרון האמונה הוא ששומר על הבית היהודי מפני רוחות רעות מבחוץ, הוא שמאפשר חיים של צניעות וענווה בתוך ד' אמותיו הפרטיות. כדי לזכור את המשמעות הגדולה הזו, נוהגים להניח את היד על המזוזה ולנשקה בשעה שיוצאים מהבית ובשעה שנכנסים אליו.

מהי מזוזה כשרה?

כפי שציינו, המזוזה נכתבת על ידי סופר סת"ם מוסמך ועל גבי קלף מיוחד שהוכשר למלאכה זו. בנוסף, כותב הסופר את המזוזה על ידי קולמוס (נוצה) ודיו המיוחדים לכתיבה כזו. מלבד דינים כלליים אלה, המזוזה מחויבת להיכתב על-פי כללים מאוד מדויקים וספציפיים, כאלה שרק סופר מומחה מכיר וממילא יכול לקבוע ולהעיד האם המזוזה אכן כשרה. כדאי לדעת שישנם כמה סוגי כתיבה בהם משתמש הסופר (ספרדי/אשכנזי/חסידי). טרם הרכישה יש לציין באיזה סוג כתב אתם מעוניינים, זאת על פי מנהג הבית שלכם או המוצא שלכם.

בשל העובדה שרבים מהציבור אינם בקיאים בכל פרטי הדינים, ישנם כאלה המשווקים מזוזות מצולמות, מודפסות או פסולות ואפילו בתי מזוזה ריקים (!) לצרכנים תמימים. אין צורך לציין שמזוזות כאלו פסולות מעיקרן ואינן ראויות לשימוש. לכן, לפני שרוכשים מזוזה, יש לוודא שהמזוזה נכתבה על ידי סופר ירא שמיים. לצורך כך ניתן להתייעץ עם רב שגר באזור מגורכם, או עם חבר הבקיא בהלכות ויכול להמליץ ולתת חוות דעת על הסופר ממנו אתם מעוניינים לרכוש את המזוזה. תמיד צריך לוודא שהמוכרים הם אנשים אמינים וידועים בציבור, כאלה שגם את תתגלה חלילה טעות במזוזה – יהיה למי לחזור.

מהו בית מזוזה?

כפי שציינו לעיל, משמעות המילה "מזוזה" מכוונת למגילת הקלף עצמה. כיום, רבים סבורים כי המילה "מזוזה" באה לתאר את התיבה הדקורטיבית שבה מאוחסנת המגילה, המכונה על פי האמת "בית מזוזה". צריך לדעת ולזכור שהקדושה של המזוזה אינה נמצאת במעטפת העיצובית של בית המזוזה, אלא בתוכן הנמצא בתוכה הכתוב על גבי הקלף הכשר. עיקר תפקידו של ה"בית" הוא להגן על הקלף מפני פגעי מזג אוויר.

בעניין בית המזוזה כדאי לציין עובדה חשובה. יש סופרים המושחים את קלף המזוזה בסיד כדי להקל על כתיבת הפרשיות. על פי ההלכה מזוזות כאלו כשרות, אך הן רגישות הרבה יותר לשינויים במזג האוויר, בלחות וכיוצא בזה. מזוזות כאלו, בדרך לא מחזיקות יותר משנה. מעבר לכך, ישנו תהליך טבעי של התבלות ולחות שמשפיעים על הקלף, שבעקבותיו עלולות האותיות שבמזוזה לדהות או להיסדק. לכן, נהגו לבדוק את המזוזות פעם בשלוש שנים, ויש מדקדקים הבודקים פעם בשנה בפסח או בראש השנה.

איך לקבוע מזוזה?

ראשית, יש לוודא שהמזוזה איננה הפוכה. כלומר - כשהקלף נקבע על דופן הדלת, יש לשים לב שהוא נקבע לפי כיוון צורת הכתיבה והקריאה שלו. בנוסף, יש להקפיד שהמילה "שדי" שכתובה על החלק האחורי של מגילת הקלף, תפנה כלפי הכניסה. את המזוזה קובעים על המשקוף הימני, כלומר על צד ימין של הדלת כשנכנסים לחדר, וכן על החלק התחתון של השליש העליון של המשקוף – בערך בגובה הכתף.

למנהג האשכנזים את המזוזה קובעים בזווית מועטה, כך שהמחצית העליונה של הקלף תצביע לכיוון הכניסה של החדר. ואילו למנהג הספרדים את המזוזה קובעים בצורה ישרה ומאונכת, בלא זווית כלל. את המזוזה יש לקבע את באופן קבע על ידי מסמרים, ברגים או דבק חזק. דבק חלש איתו המזוזה יכולה ליפול בקלות – נחשב כזמני ולכן אינו מספיק. לבסוף, יש להניח את המזוזה במקום הקבע שלה, ולברך: "בָּרוּךְ אַתָּה אֲ־דֹנָי אֱ־לֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִיוָנוּ לִקְבּוֹעַ מְזוּזָה". מיד לאחר הברכה קובעים את המזוזה לצמיתות במקומה החדש.

סיכום

מצוות מזוזה היא מצווה מיוחדת במינה שנועדה להזכיר לאדם בכל כניסה ויציאה מביתו את הערכים המרכזיים של חייו. הבא לרכוש מזוזה לביתו, נדרש לעשות בדיקות מקיפות: איזה סוג כתב הוא רוצה (ספרדי/אשכנזי)? איזה חדרים בביתו זקוקים למזוזה ואיזה פטורים? מה טיבו של הסופר ממנו הוא מעוניין לרכוש את המזוזות? האם הוא מפורסם בציבור? האם הוא אמין? לאחר כל הבדיקות הללו, על בעל הבית לגשת למלאכה ולקבוע את מזוזתו במקום הנכון ועל פי סדר הפעולות הנכון.