top of page
Vintage background with quill pen and in

כמה עולה מזוזה ואיך עובדים המחירים?

צור קשר עם סופר סת"ם

בקרוב ניצור קשר!

כמה עולה מזוזה ואיך עובדים המחירים.jpg

על פי ההלכה של הדת היהודית המזוזה היא מה ששומר על הבתים שבהם מתגוררים אנשים יהודים ובעזרת המזוזה אלוהים מבדיל בין בתים של יהודים לבין בתים של אנשים אחרים שאינם יהודים. קביעת מזוזה בכניסה לבית ואפילו בכניסה לכל אחד מהחדרים היא מצווה של ממש ואין הרבה אנשים שיוותרו עליה.

כיום למזוזה יש גם חשיבות עיצובית, שכן יש אינספור סוגים או דגמים של מזוזות ואפשר לבחור את המזוזה המתאימה על פי הטעם האישי או על פי העיצוב של שאר חלקי הבית. מה שבאמת חשוב זה מה שנמצא בתוך בית המזוזה – וזהו נייר הקלף המגולגל שבו כתובים הפסוקים החשובים אשר נכתבים על ידי סופר סתם והם, על פי האמונה, מה שמבדיל את הבית משאר הבתים ומגן עליו ועל מי שמתגורר בו.

 

מה המחיר של מזוזה?

כאמור, כאשר מדברים על מזוזה מדברים בעצם על שני חלקים נפרדים – בית המזוזה והקלף המגולגל שמכניסים אל תוך בית המזוזה פנימה. אם בעבר היו כל בתי המזוזות זהים מבחינת חיצונית ונראים די אותו הדבר – הרי שכיום יש בחירה בין אלפי סוגים ודגמים וכל אחד יכול לבחור את המזוזה שתהיה הכי מתאימה לטעם האישי שלו על פי הצבע שלה, הגוונים, חומרי הגלם שמהם היא עשויה ואפילו הגודל שלה.

מחיר של מזוזה, כמו גם מחיר של תפילין, למשל, יכול להגיע לכדי כמה אלפי שקלים, זאת על פי האיכות של הקלף והדיוק בכתיבת הפסוקים כפי שהתבצעה על ידי סופר הסתם שעשה את העבודה. יש בתי מזוזה מלבניים קטנים וקושי מורגשים ולעומתם יש כאלה שיכולים להיות גדולים מאד ולתפוס הרבה מקום ושטח על גבי המשקוף הימני שליד הדלת. הבחירה תימצא בידיו של מי שמתגורר בבית ועל פי הזיקה שלו להלכה ולעצם קיומה של המזוזה.

 

החשיבות של עצם קביעת המזוזה

חלק מהותי מחנוכת הבית של משפחה יהודית הוא קביעת המזוזה. אנשים רבים מאמינים בסגולותיה של המזוזה ובכך שהיא אכן שומרת עליהם ודואגת לשלום בית. אנשים שמרגישים שהמזל שלהם משתנה או שקורים להם דברים לא טובים ימהרו קודם כל לבדוק את תקינותה של המזוזה על ידי רב מוסמך שמתעסק עם מזוזות ויודע לבדוק ולוודא שהמזוזה תקינה ואין צורך להחליף אותה. אפשר לומר שהרוב המכריע של אנשים שגרים בישראל, ללא קשר לדרגת הזיקה שלהם ליהדות ולתשמישי קדושה לא יוותרו על התקנת מזוזה בבית שלהם ולכן בית מזוזה או הקלף עצמו – מהווים מתנה מצוינת לבית חדש שמישהו עובר אליו. יש הרבה סמליות במתן בית מזוזה כמתנה למישהו קרוב וחשוב ומכאן ההיצע הגדול והמגוון של מזוזות ובתי מזוזות.

 

איך נקבע המחיר של מזוזה?

גם המחיר של המזוזה מתחלק לשניים – המחיר של בית המזוזה והמחיר של גיליון הקלף שמוכנס לתוך בית המזוזה. חשוב להבין את המשמעות של אותו קלף על מנת שיהיה קל יותר להבין את המחיר של המזוזה כולה. על הקלף כתובים בדיוק ובמקצועיות ברמה גבוהה הפסוקים מהתורה המדברים על כך שאלוהים פוסח על בתי היהודים בבואו לגרום לנזק לעמים הגויים המנסים להשמיד את עם ישראל. הפסוקים נכתבים על דף הקלף על ידי סופרי סתם מנוסים ומיומנים ויש חשיבות למראה של הכיתוב ולכך שהוא יהיה וייראה בצורה מדויקת, מרשימה ומקצועית ככל האפשר. אסור שתהיינה טעויות והכיתוב צריך להיות מועתק בצורה מדויקת מהטקסט המקראי. כעת קל יותר להבין שחלק לא מבוטל מהמחיר של המזוזה תלוי בקלף עצמו. בית המזוזה יכול להיות הרבה יותר זול במידה ובוחרים בבית מזוזה פשוט וקטן.

 

איך הכי כדאי לבחור מזוזה?

כיום בעידן השפע גם מזוזה היא עניין שלא פשוט לבחור אותו. יש הרבה סוגים ודגמים של בתי מזוזה, יש עיצובים שונים, יש מעצבים שפונים גם לקהל היעד של שומרי המסורת וכמובן שהעיצוב של הבית מתחיל כבר על המשקוף החיצוני של דלת הכניסה. מה שבאמת חשוב הוא שתהיה מזוזה.

מי שפחות מתחבר למסורת או ההלכה היהודית לא חייב לבחור בית מזוזה גדול או בולט ובלבד שתהיה מזוזה כלשהי בכניסה לבית. חשוב לבחור גם קלף מגולגל שמתאים בגודל שלו לבית המזוזה וכך תהיה התאמה מלאה בין בית המזוזה לבין הקלף המכיל את הפסוקים. אפשר לבחור את הגודל, את הצורה, את העיטורים החיצוניים, את הדוגמא או הדגם של המזוזה וכמובן את הצבע או הגוון. על רוב המזוזות יופיעו ראשי התיבות שדי וגם כיתוב זה יהווה חלק בלתי נפרד מהעיצוב של המזוזה.

 

איפה אפשר לראות בתי מזוזות?

כאמור, כאשר מדברים על מזוזות מתכוונים בעצם לבתי המזוזות שאותם רואים כלפי חוץ על משקוף הדלת. לא רק בישראל נפוצות מאד המזוזות והן אפילו סמל סטטוס וברור שיופיעו אלא גם על המשקופים של בתים או דירות שבהן מתגוררות משפחות יהודיות בכל רחבי העולם. יש לא מעט מקומות שבהם המזוזה הפכה לחלק בלתי נפרד מהעיצוב של המשקוף בכניסה לבית, שגם אנשים שאינם יהודים בוחרים לקנות בית מזוזה ולעטר איתו את המשקוף.

ייתכן והם יודעים מה המשמעות של המזוזה אך גם בהחלט יכול להיות שהמראה של משקוף מעוטר מוצא חן בעיניהם ולכן הם בוחרים להתקין את בית המזוזה גם בכניסה לבית שלהם. לא בטוח שיהיה בתוכו גם קלף מגולגל עם הפסוקים הרלוונטיים וגם יכול להיות שאותם אנשים כלל לא מודעים לכך שנייר קלף מגולגל אמור להיות בתוך בית המזוזה אך אין זה משנה כלל וכלל. כיום אפשר להשיג מזוזות יפות ומעוצבות וכל אחד יכול למצוא ולבחור בית מזוזה שיהיה יפה ולטעמו.

 

הטווח הרחב של מחירי המזוזות

כאשר מבינים קצת יותר לעומק מה המשמעות של המזוזה, מה התפקיד שלה ומאילו חלקים היא מורכבת – קל יותר גם להבין את המחירים של המזוזות ולבחור על פי עקרונות אלה. מי שמעדיף לא להוציא סכום גבוה יוכל לבחור בית מזוזה קטן ופשוט יותר. מי שחשוב לו העיצוב או שהוא מחפש מתנה למישהו אחר שחשוב לו שיקבל מתנה יפה ומשמעותית יותר – יבחר בבית מזוזה שהמחיר שלו יהיה גבוה מעט יותר. מה שמביא איתו שינוי מהותי במחירי המזוזות אלה בתי המזוזה הגדולים והמיוחדים, כמו גם הדרך שבה כתובים הפסוקים על דף הקלף.

יש גדולים או קטנים יותר, יש כאלה שבהם הכתב יהיה שונה ואפשר יהיה לשים לב לעבודה לא פחות ממעולה של סופרי הסתם. אלה הפרמטרים שמביאים איתם לשינויים או הבדלים בין מחירים שונים של מזוזות ואלה הדברים שצריך לשים אליהם לב כאשר רוצים לקנות מזוזה ותוהים מה התקציב שצריך להקצות לטובת העניין.

בבניית בית חדש, עסוק האדם בשלל עניינים הקשורים לתקינותו של המבנה, לצורתו האסתטית, למיקום המטבח, השירותים וכל חדרי הבית. ביהדות, ישנו פרט נוסף אליו צריך האדם לשים לב: "וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם עַל לְבָבֶךָ...וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ". במצווה זו נצטווה האדם לקבוע בצד הכניסה לבית מגוריו או לחדרי ביתו את תשמיש הקדושה הנקרא "מזוזה". רבים מאיתנו רואים אותה מדי יום, ייתכן שלא תמיד שמים לב אליה, אפשר שגם בבתים שלנו היא מונחת אך איננו יודעים בדיוק מה יש בה ומדוע היא נמצאת שם. בדברים הבאים, נשתדל לשפוך מעט אור על מצווה מיוחדת זו.

.

מה כתוב במזוזה?

ביהדות ישנו מושג שנקרא 'תשמישי קדושה', תשמישים אלה הם חפצים קדושים המשמשים לקיום מצוות. תשמישי הקדושה מכילים בתוכם את שם השם, ולכן יש לנהוג בהם בכבוד רב ובמידת הצורך אסור לזרוק אותם לאשפה אלא להניחם בגניזה. תחת כותרת זו ניתן למצוא בין היתר: ספרי תורה, תפילין ומזוזות. ומה כתוב במזוזות? עיקר התוכן שמופיע בתוך המזוזה הוא יריעת קלף העשויה מעור בהמה טהורה, עליה כתובות בידי סופר סת"ם (ראשי תיבות: ספרי תורה, תפילין, מזוזות) פרשיות "שמע ישראל" ו"והיה אם שמוע" ששתיהן מחומש דברים. בשתי פרשיות אלו מופיעה מצוות קביעת המזוזה. בהערת אגב, שתי פרשות אלו, הן גם שתי פרשות מתוך ארבע המונחות בתפילין.

היכן מניחים את המזוזה?

טרם נענה על שאלה זו, יש להבין – מה מקור השם 'מזוזה' בכלל? לפי לשון התורה, למעשה 'מזוזה' היא כל אחת מדפנות הפתח. הגבולות של המזוזה הם מהחלק התחתון של הפתח (הסף) עד החלק העליון שלו (המשקוף). את המזוזה קובעים על דופן הפתח של אחד החדרים או של בית מגורים. במידה וקיים שער, המזוזה תיקבע גם בשערי ערים ויישובים. באיזה צד קובעים את המזוזה? את המזוזה קובעים על מזוזת הפתח הימנית מצדו של הנכנס לחדר. בצד האחורי של המזוזה, כותב הסופר את אחד מכינוייו של ה' – 'ש-ד-י' שבו רמוזות המילים: שומר דלתות ישראל.

באופן כללי צריך לדעת שהתנאי לחיוב במזוזה הוא שהמקום יהיה מיועד למגורי אדם, לכן לא כל הפתחים מחויבים במזוזה. שלושת הקריטריונים לחיוב במזוזה הם: א. דירת כבוד (להוציא שירותים, חדר אשפה וכדו'). ב. דירת קבע (להוציא מבנה זמני כמו סוכה). ג. שטח החדר (שלא יהיה קטן מדי. המידה המינימלית כיום המחייבת במזוזה היא – 1.92 מטר על 1.92 מטר).

מה הטעם של מצווה זו?

ביתו של האדם עלול לגרום לו לשכחת האמונה ולהתנתקות מבורא העולם. תחושת הגאווה של האדם, שהנה יש לו בית יפה עם קירות איתנים, עלולה להוביל אותו למסקנה שאין לו צורך באמונה ובבורא. המזוזה הנמצאת בפתח הבית, נועדה להזכיר לאדם בכל פעם שהוא נכנס ויוצא מביתו – מה מקור חייו. מצוות המזוזה באה לקשר את המציאות הזמנית בעולם הזה – הבית, אל הרעיונות הנצחיים שכתובים בפרשיות המזוזה. הפסוק המפורסם שכתוב במזוזה: "שְׁמַע יִשְׂרָאֵל ה' אֱלֹוהֵינוּ ה' אֶחָד", עניינו להזכיר לאדם בכל עת את הקשר שלו לבורא. זיכרון האמונה הוא ששומר על הבית היהודי מפני רוחות רעות מבחוץ, הוא שמאפשר חיים של צניעות וענווה בתוך ד' אמותיו הפרטיות. כדי לזכור את המשמעות הגדולה הזו, נוהגים להניח את היד על המזוזה ולנשקה בשעה שיוצאים מהבית ובשעה שנכנסים אליו.

מהי מזוזה כשרה?

כפי שציינו, המזוזה נכתבת על ידי סופר סת"ם מוסמך ועל גבי קלף מיוחד שהוכשר למלאכה זו. בנוסף, כותב הסופר את המזוזה על ידי קולמוס (נוצה) ודיו המיוחדים לכתיבה כזו. מלבד דינים כלליים אלה, המזוזה מחויבת להיכתב על-פי כללים מאוד מדויקים וספציפיים, כאלה שרק סופר מומחה מכיר וממילא יכול לקבוע ולהעיד האם המזוזה אכן כשרה. כדאי לדעת שישנם כמה סוגי כתיבה בהם משתמש הסופר (ספרדי/אשכנזי/חסידי). טרם הרכישה יש לציין באיזה סוג כתב אתם מעוניינים, זאת על פי מנהג הבית שלכם או המוצא שלכם.

בשל העובדה שרבים מהציבור אינם בקיאים בכל פרטי הדינים, ישנם כאלה המשווקים מזוזות מצולמות, מודפסות או פסולות ואפילו בתי מזוזה ריקים (!) לצרכנים תמימים. אין צורך לציין שמזוזות כאלו פסולות מעיקרן ואינן ראויות לשימוש. לכן, לפני שרוכשים מזוזה, יש לוודא שהמזוזה נכתבה על ידי סופר ירא שמיים. לצורך כך ניתן להתייעץ עם רב שגר באזור מגורכם, או עם חבר הבקיא בהלכות ויכול להמליץ ולתת חוות דעת על הסופר ממנו אתם מעוניינים לרכוש את המזוזה. תמיד צריך לוודא שהמוכרים הם אנשים אמינים וידועים בציבור, כאלה שגם את תתגלה חלילה טעות במזוזה – יהיה למי לחזור.

מהו בית מזוזה?

כפי שציינו לעיל, משמעות המילה "מזוזה" מכוונת למגילת הקלף עצמה. כיום, רבים סבורים כי המילה "מזוזה" באה לתאר את התיבה הדקורטיבית שבה מאוחסנת המגילה, המכונה על פי האמת "בית מזוזה". צריך לדעת ולזכור שהקדושה של המזוזה אינה נמצאת במעטפת העיצובית של בית המזוזה, אלא בתוכן הנמצא בתוכה הכתוב על גבי הקלף הכשר. עיקר תפקידו של ה"בית" הוא להגן על הקלף מפני פגעי מזג אוויר.

בעניין בית המזוזה כדאי לציין עובדה חשובה. יש סופרים המושחים את קלף המזוזה בסיד כדי להקל על כתיבת הפרשיות. על פי ההלכה מזוזות כאלו כשרות, אך הן רגישות הרבה יותר לשינויים במזג האוויר, בלחות וכיוצא בזה. מזוזות כאלו, בדרך לא מחזיקות יותר משנה. מעבר לכך, ישנו תהליך טבעי של התבלות ולחות שמשפיעים על הקלף, שבעקבותיו עלולות האותיות שבמזוזה לדהות או להיסדק. לכן, נהגו לבדוק את המזוזות פעם בשלוש שנים, ויש מדקדקים הבודקים פעם בשנה בפסח או בראש השנה.

איך לקבוע מזוזה?

ראשית, יש לוודא שהמזוזה איננה הפוכה. כלומר - כשהקלף נקבע על דופן הדלת, יש לשים לב שהוא נקבע לפי כיוון צורת הכתיבה והקריאה שלו. בנוסף, יש להקפיד שהמילה "שדי" שכתובה על החלק האחורי של מגילת הקלף, תפנה כלפי הכניסה. את המזוזה קובעים על המשקוף הימני, כלומר על צד ימין של הדלת כשנכנסים לחדר, וכן על החלק התחתון של השליש העליון של המשקוף – בערך בגובה הכתף.

למנהג האשכנזים את המזוזה קובעים בזווית מועטה, כך שהמחצית העליונה של הקלף תצביע לכיוון הכניסה של החדר. ואילו למנהג הספרדים את המזוזה קובעים בצורה ישרה ומאונכת, בלא זווית כלל. את המזוזה יש לקבע את באופן קבע על ידי מסמרים, ברגים או דבק חזק. דבק חלש איתו המזוזה יכולה ליפול בקלות – נחשב כזמני ולכן אינו מספיק. לבסוף, יש להניח את המזוזה במקום הקבע שלה, ולברך: "בָּרוּךְ אַתָּה אֲ־דֹנָי אֱ־לֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִיוָנוּ לִקְבּוֹעַ מְזוּזָה". מיד לאחר הברכה קובעים את המזוזה לצמיתות במקומה החדש.

האם כדאי להשקיע ברכישת מזוזה יקרה?

בעולם הרכש יש חברות רבות ומגוונות. יש מוצרים מחברות 'מותגים' בעלות איכות גבוהה ולכן העלות שלהם גבוהה יותר. ויש מוצרים מיצרנים סבירים שהאיכות שלהם סבירה ובהתאם לכך גם תהיה העלות שלהם. בעולם הקודש, ובפרט בעולם כתיבת הסת"ם ניתן למצוא דירוגים דומים. בלשוננו, נקרא ל'מותגים' השונים – 'הידורים'. ככל שהמוצר יהיה איכותי יותר ובעל הקפדה על דקדוקים הלכתיים ויופי הכתב, כך ההידור שלו יהיה גדול יותר, וממילא גם המחיר יקפוץ למעלה.

רמות הכשרות השונות למזוזה

 

בעולם המזוזות ישנם הידורים רבים. להלן נציין 4 סוגים עיקריים של ההידורים השונים:

 

1. מזוזה כשרה בדיעבד – בכתיבה זו יוצאים ידי חובת מזוזה רק בדיעבד, אך לכתחילה אין לכתוב את המזוזה באופן זה. מזוזה יכולה לענות להגדרה זו כתוצאה מכתיבה מהירה וחפוזה שאותיות רבות ממנה לא הושלמו כראוי, או שישנם 'תגים' שנעדרו מהאותיות. פעמים ייתכן שרק אות אחת תיראה מעט פחות "תקינה" ובכל זאת המזוזה תוגדר ככשרה בדיעבד.

 

מעבר לנראות החיצונית של הכתיבה, כתיבה כזו מעלה חשש חריף שהסופר לא יודע כראוי את הלכות הכתיבה וזו התוצאה של חוסר ידיעתו. במצב שכזה, ייתכן גם שהמזוזה פסולה. מאחר וישנן כמה הלכות בכתיבת מזוזה המתייחסות לסדר הכתיבה וקידושו, אם אין מכירים את כותב המזוזות, אין גם אפשרות לוודא אם אכן הוא הקפיד על כך. המסקנה של רמת כתיבה זו היא, שאין ראוי כלל להשקיע בקניית מזוזה מעין זו.

 

2. מזוזות כשרות לכתחילה – מזוזות אלה כשרות כדין והמתקין אותם מקיים את המצווה לכתחילה. כל האותיות כתובות כהלכה וישנה הקפדה על תיוג אותיות שעטנ"ז ג"ץ בלבד. סוג מזוזה זו אמנם כשר אבל אין הקפדה על יופי ודיוק הכתב, ולכן הכתיבה עשויה להיות לא אחידה או לא מיושרת. מי שקשה לו מבחינה כלכלית לרכוש מזוזות מהודרות יכול להשתמש במזוזות כאלה בלב שקט.

 

3. מזוזות מהודרות – במזוזות מסוג זה, ישנה הקפדה על יופי הכתב ודיוקו. כמו כן, הסופר משתדל מאוד להקפיד על הידורים נוספים הקשורים לאיכות הדיו והקלף, וכן ותיוג אותיות בד"ק חי"ה. כתיבתה של מזוזה זו אחידה, לפי ההלכות של כתיבת אותיות סת"ם. עם זאת, צריך לדעת שגם מזוזות מהסוג הזה טעונות בדיקה מוסמכת שמא חסר בהן אותו או תגים.

 

4. מזוזות מהודרות מאד – מזוזות מסוג זה הן המהודרות ביותר. הכתב שלהן מדויק ויפה להפליא ונלווים אליו הידורים רבים. במזוזות אלו ניכר שהושקע ידע, ניסיון ותק, סבלנות וכתיבה איטית של סופר סת"ם מומחה. מטבע הדברים, רמת ההידור גם משפיעה מאוד על עלות מחיר המזוזה.

למעשה, באיזה הידור לבחור?

 

בקניית מזוזה כדאי מאוד שלא להתפשר על פחות מרמת ההידור הבסיסי – כשרות לכתחילה (רמת הידור 2). אמנם בהידור זה אין את ההידורים שנמצאים ברמות הגבוהות יותר, כמו: אחדות השורות, יופי הכתב ודיוקיו השונים, אך המזוזה כשרה לכתחילה והקובע אותה בביתו יוצא ידי חובה. לכן, על פחות מרמה זו לא ראוי כלל להתפשר.

 

מרמה זו ולמעלה, הדבר תלוי ברצונו וביכולתו הכלכלית של הקונה. מי שייבחר במזוזה המהודרת יותר יזכה לקיים את מצוות "זֶה אֵלִי וְאַנְוֵהוּ" – "התנאה לפניו במצות" (תלמוד בבלי, מסכת שבת). מצווה זו אומרת שראוי מאוד להוסיף כסף בכדי להדר במצוות ולקנות תשמיש מצווה או קדושה מהודר יותר גם אם מחירו גבוה יותר (עד שליש מחיר של הסוג הפשוט ביותר). אולם מי שמצבו הכלכלי דחוק, אינו מחויב בתוספת הידור זו, לפי שחכמים אמרו את המצווה הזו רק לאדם רגיל שיכול להוסיף מכספו בעבור ההידור.

סיכום

מצוות מזוזה היא מצווה מיוחדת במינה שנועדה להזכיר לאדם בכל כניסה ויציאה מביתו את הערכים המרכזיים של חייו. הבא לרכוש מזוזה לביתו, נדרש לעשות בדיקות מקיפות: איזה סוג כתב הוא רוצה (ספרדי/אשכנזי)? איזה חדרים בביתו זקוקים למזוזה ואיזה פטורים? מה טיבו של הסופר ממנו הוא מעוניין לרכוש את המזוזות? האם הוא מפורסם בציבור? האם הוא אמין? לאחר כל הבדיקות הללו, על בעל הבית לגשת למלאכה ולקבוע את מזוזתו במקום הנכון ועל פי סדר הפעולות הנכון.

שאלות נפוצות על מזוזות

מי כותב את המזוזות?

סופרי סת"ם הם אלו שכותבים את המזוזות, זהו מקצוע שיש ללמוד אותו בקפידה ורק סופר סת"ם מוסמך מורשה לכתוב את המזוזות המקודשות.

מה המחיר של מזוזה?

העלות של המזוזה משתנה בהתאם לכמה פרמטרים ולכן צירפנו לכם מחירון במעלה העמוד שתוכלו לראות את המחירים המשוערים עבור כתיבת ויצירת מזוזה שאותה אתם מעוניינים שיכתבו עבורכם.

האם צוות האתר "טוביה גנות" מספק שירותי ייצור וכתיבת מזוזה?

כמובן, אנו מציעים שירותים של סופר סת"ם במחירים הוגנים ובשירות איכותי.

יש ליצור איתנו קשר ישיר בכדי שנוכל לעזור בכל בקשה.

bottom of page